Ságvár múltja és jelene
Szakmai körökben Európa szerte híresek a ságvári leletek, másutt feltárt anyagok korát is ezekhez viszonyítják.
Rénszarvasbőrből készült sátor (rekonstrukció a ságvári lelet alapján)
A II. században erőddé (castrum) alakítják, 1000 katona befogadására volt képes, olyan kényelemmel ellátva, hogy császárok is megfordultak falai között. Innen származik Aelius Triccianus alsópannóniai helytartó, aki Caracala császár barátságát bírta. Az erőd 375-ben leégett, nem építették újjá, de továbbra is laktak a falai közt, egészen a római birodalom bukásáig.
Az egykori erőd falának maradványai ásatáskor (Református templom melletti park)
Hogy Tricciana lakosai milyen gazdagok voltak, arról a Tömlőc-hegyen feltárt temető 342 sírja is árulkodik. Találtak ékszereket, használati tárgyakat, amelyeket útravalóul halottaik mellé tették. Nem csak a jómódról, de a korai kereszténységről is tanúskodnak a Jézus monogramos téglák, ládika veretek, de akadt egy fibula (üvegpohár) is, amelyre a következő „tanácsot” vésték fel: Igyál, s élj boldogul! Valószínűleg nem az erőd alatt folyó patak víz fogyasztására biztatott, hanem a borra, amelynek „forrását”, a szőlőt a rómaiak ültették a domboldalakra.
Enyingi Török Bálint hatására erősödött meg a reformáció, 1646-ra virágzott az egyház. Később a római katolikus létszám lényegesen megnőtt, az egyházi birtok hatása miatt.
A ságvári református és római katolikus templom napjainkban
Az 1848-as szabadságharcban 28 ságvári nemzetőr „szerepelt”. Gál György kiliti lelkész itt mondja lázító beszédét, akit először halálra majd később várfogságra ítéltek.
Az első világháború 65 falubeli áldozatot követelt, míg a második világégésben a falubeliek közül 50 katona, 6 polgár és 4 idegen katona is elesett. Nevüket és emléküket a Fő utcán és a katolikus templom előtt felállított emlékművek őrzik.
Az I. és II. világháborús emlékmű
Földosztás után lebontották az 1860 táján épült Gám – pusztát, anyagából megépült három új utcasor.
1959-ben megalakult az „Egyetértés” Termelő Szövetkezet, ahol közel sem jókedvükből lettek a falubeliek a közös hívei.
Még ebben az évben megépült az általános iskola középső épülete, amelyben két tanterem, iroda és szolgálati lakás is helyet kapott. Az iskola 1973-ban bővült tovább: 3 tanterem, 2 iroda és egy vizesblokk került kialakításra.
A falu növeknő lélekszámának köszönhetően 1986-ban újabb bővítésre volt szüksége az általános iskolának. Az új épületben 2 tanterem, iroda és vizesblokk került kialakításra, amely társadalmi munkában épült.
1981-ben az óvodában is felújításra került sor: új 300 adagos konyha szolgálta és szolgálja napjainkban is az ovisok, az iskolások és a falubeliek kényelmét.
1984-ben tűzoltószertár megépítése valósult meg, amely kisebb átalakítással ma szolgáltai lakás szerepét tölti be.
1989-ben megkezdődött Ságvár-Som-Nyim községek ivóvízhálózatának kiépítése, amelyet 1990 decemberében adtak át.